Czeski producent przyczep, firma Agados, zaprezentował podczas targów IDET 2017 w Brnie swoją ofertę mobilnych kuchni polowych. Na ekspozycji znalazły się dwie najnowsze konstrukcje tej marki, nagrodzony na targach model PK-4 oraz wystawiany po raz pierwszy typ PK-6. Firma aktualnie przygotowuje się do wejścia na rynek polski.

Mobilne kuchnie polowe czeskiej firmy Agados były zaprezentowane na targach IDET 2017 jako główna część oferty dedykowanej zagranicznym siłom zbrojnym i służbom publicznym. Na ekspozycji znalazły się dwie najnowsze konstrukcje tej marki, nagrodzony na targach model PK-4 oraz wersja rozszerzona PK-6. Obie prezentowane kuchnie mają strukturę modułową, co umożliwia dostosowanie ich układu do bieżących potrzeb i możliwości operacyjnych. Większość zainstalowanych modułów może być również użytkowana oddzielnie, poza całą strukturą.

Bazową wersją kuchni polowej Agados jest model PK-4, który pozwala zapewnić kompletną obsługę żywieniową dla grup liczących do 350 osób. Stalowa konstrukcja umocowana na jednoosiowej platformie mobilnej dysponuje czterema punktami mocowania z możliwością możliwościach rekonfiguracji, zależnie od typu przeznaczenia. W standardzie system składa się z kuchenki konwekcyjnej, szybkowaru o pojemności 125 litrów oraz dwóch kotłów o różnym przeznaczeniu, o pojemności odpowiednio 78 i 125 litrów. Układ uzupełniający stanowią dwa moduły chłodnicze o pojemności 400 litrów każdy oraz dodatkowa kuchenka z rusztem. Samo przygotowanie całego składu do działania w układzie bazowym ma zajmować w przybliżeniu 30 minut.

Kuchnia polowa w wersji PK-6 to system cięższy i bardziej rozbudowany względem PK-4. Bazuje na dwuosiowej platformie mobilnej przystosowanej do rozstawienia w trudnym terenie. W zakres dostępnych modułów wchodzą wszystkie pasujące do wersji PK-4 oraz dodatkowe dwa dedykowane wersji rozszerzonej: zbiornik na wodę pitną o objętości 0,5 m3 oraz kontener termiczny.

Obie propozycje zaprezentowane na IDET 2017 należą do najnowszych konstrukcji firmy Agados – PK 4 miał swoją premierę pod koniec 2016 roku, natomiast PK 6 zadebiutował właśnie podczas targów w Brnie. Jako główna propozycja eksportowa firmy dla sektora zbrojeniowego, kuchnie polowe oferowane są również polskim służbom mundurowym.

Działająca od 1991 roku firma Agados specjalizuje się w szeroko pojętej produkcji i dostawie przyczep na użytek cywilny i wojskowy. Poza ofertą mobilnych kuchni polowych w asortymencie spółki Agados pozostają środki transportu, m.in. przyczepy platformowe, do przewozu samochodów i motocykli, platformy mobilne dla generatorów elektryczności oraz przyczepy skrzyniowe. Produkowane są w różnych Dopuszczalnych Masach Całkowitych, w przedziale od 750 do 3500 kg.